Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána vyhledávaná turistická oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a obcí Kunžak. Přírodní park Česká Kanada byl ve své nynější podobě vyhlášen roku 1994 a rozkládá se tak na 250 čtverečních kilometrech.

Českou Kanadou je nazývána vyhledávaná turistická oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a obcí Kunžak. Přírodní park Česká Kanada byl ve své nynější podobě vyhlášen roku 1994 a rozkládá se tak na 250 čtverečních kilometrech. Jeho dřívější rozloha sahala až k Jindřichovu Hradci, který byl jakýmsi centrem této oblasti. V ní můžete v současnosti navštívit jak města s bohatou historií, tak i nahlédnout do unikátních historických památek, jako je například hrad Landštejn a nebo zámek Červená Lhota. Krajinu můžete objevovat na místních cyklostezkách, vedoucích překrásnou přírodou, pěší turistikou či se projet místní úzkokolejnou dráhou. Ta vede z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a řadí se mezi historicko-technické pamětihodnosti České republiky. Velké množství rybníků, připomínající krásná kanadská jezera, také láká do oblasti vášnivé rybáře.

Mezi vyhledávané přírodní atrakce také patří skalní a megalitické útvary, jako jsou viklan Trkal, kultovní Kamenný stůl či Ďáblova Prdel. Kamenné objekty a žulové převisy se řadí spíše mezi solitéry, než k součástem skalních měst, které můžeme potkat na jiných místech České republiky. Ovšem už cesta k těmto skalním objektům je sama o sobě překrásnou túrou v neopakovatelné krajině.

Oblast přírodního parku je také protkaná legendami a tajemnými příběhy o nejrůznějších lupičích a zlodějských partách. Nejznámějším vůdcem lupičské party byl Johann Georg Grasel, působící na přelomu 18. a 19. století. Podle místních vyprávění přepadával a vraždil se svou bandou pocestné a prodejce. Po stopách temné historie se tak vydávají naučné tzv. Graselovy stezky, na nichž mimo jiné narazíte i na příslovečnou Grázlovu sluj.